“Roku rokā” biedru tikšanās 02.02.2018.

Fotoattels7015

2018.gada 2.februārī Durbes kultūras namā, Skolas ielā 5, pēc INTERREG Baltijas jūras reģiona programmas atbalstītā SEMPRE projekta (Nr.#R008) ierosmes notika atbalsta biedrības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām “Roku rokā RR” biedru tikšanās, kurā piedalījās arī projekta un Liepājas Diakonijas centra (LDC) darbinieki Mārtiņš Urdze un Karīna Krieviņa.

Tikšanos vadīja biedrības iniciatore un vadītāja Ruta Kļava. Viņa pastāstīja, ka biedrības oficiālais dibināšanas datums ir 15. decembris, kad tika saņemts dokuments par biedrības reģistrāciju. R. Kļavai ir arī doma izveidot par biedrību informatīvu bukletu. 

Biedrības vadītāja uzrunāja klātesošos, aicinot pastāstīt par to, kas viņus satrauc, kā arī pašu vēlmes un idejas. Cilvēki dalījās ar saviem problēmjautājumiem, kas skar veselību un veselības aprūpi, pabalstus bērniem ar īpašām vajadzībām, uzsākot skolas gaitas; dzīvokļu īres un apkures pabalstus, nepietiekamu informāciju par to kāda palīdzība pienākas no Sociālā dienesta. Cilvēki pēc pirmā atteikuma vairs negrib prasīt un interesēties. Problēmas ir arī ar to, ka apkures maksa ir ļoti augsta un neatbilst saņemtajam apkures pakalpojumam – slapjā malka, kas iegādāta kurināšanai apkures katliem, nedod siltumu. Svarīga informācija bija, ka 2.grupas invalīdiem pienākas 80 EUR zāļu apmaksai, kā arī dzīvokļa pabalsts. Kādai kundzei ir problēma, ka nepieciešams salabot bremzes ratiņkrēslam.

R. Kļava pastāstīja, ka grib nodibināt atbalsta grupu cilvēkiem ar īpašām vajadzībām arī Vecpilī uz vietas, jo arī tur cilvēki labprāt vēlētos iesaistīties šādā biedrībā. Viņa uzsvēra, ka šādas grupas ir ļoti nepieciešamas arī saistībā ar valstī paredzēto deinstitucionalizācijas (DI) plānu. Šāda veidā būtu pieejams reāls atbalsts cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kuri neprot dzīvot patstāvīgi: nemāk rīkoties ar naudu, zāles nelietoregulāri, u.tml. Arī sabiedrība vēl nav gatava DI plānam, trūkst informācijas medijos par to, kā tas notiks, kas ies ārā, uz kurieni ies u.c.

Šajā projektā varētu būt dažādas praktiskas un teorētiskas apmācības, kas palīdzētu biedrības biedriem pēc tam darboties kā brīvprātīgajiem asistentiem, palīdzot citiem. Apmācības varētu rīkot SEMPRE projekta ietvaros kā mikroprojekts.

Kopīgi tika pārrunāts, kur un kā šādas apmācības varētu notikt. Būtu nepieciešama arī reklāma vietējā avīzītē un internetā, lai varētu iesaistīties interesenti. Apmācības varētu rīkot Durbes kultūras namā vai Mazajā domē kopā ar dalībniekiem no Vecpils. Pašvaldība ir piedāvājusi biedrību atbalstīt ar transportu, bet jāmeklē finansējums benzīnam. 

Klātesošie konkrēti vienojās par šādām nepieciešamām nodarbībām un iespējamiem lektoriem: pirmās palīdzības kurss; sociālā likumdošana: iedzīvotāju un cilvēku ar īpašām vajadzībām tiesības un pienākumi; fizioterapeita konsultācija; saskarsmes psiholoģija: kā risināt sarunas, ja sarunu biedrs ir dusmīgs un agresīvs; praktiskās palīdzības saņemšanas iespējas; palīglīdzekļi un to lietošana. M. Urdze rosināja padomāt par mājaprūpi no sociālās uzņēmējdarbības aspekta. Var uzaicināt no Liepājas kompetentu personu, kas pastāsta par sociālās uzņēmējdarbības iespējām.

Jāpainteresējas arī Liepājas Sociālajā dienestā par to, kas tika apgūts viņu rīkotajos kursos, kā arī Apeironā par apmācību un lektoru piedāvājumu. Apmācību nodarbības varētu sākties jau aprīlī un notikt vienu reizi divās nedēļās: otrdienās vai ceturtdienās no 14.00 – 16.00. Apmācību grupā būtu līdz 20 dalībniekiem. Pēc apmācībām to beidzēji saņems apliecinājumu par piedalīšanos. Pēc tam katram dalībniekam vajadzētu savu aprūpējamo, un ik pa laikam – supervīzijas.

Fotoattels7014

 

Foto un info: Karīna Krieviņa.

Par publicēšanu atbild biedrība “Kristīga Atbalsta Apvienība”.


Sākot ar 21.11.2015. Liepājas Diakonijas centrs ir uzsācis līdzdarboties kā projekta partneris “Interreg Baltijas jūras reģiona transnacionālās sadarbības programmas 2014.-2020. gadam” ietvaros notiekošajam projektam “Sociālā spēcināšana reģionos” (SEMPRE). Projekts tiek īstenots Interreg programmas 1. prioritārajā virzienā “Inovācijas spējas” 3. apakšpunkts “netehnoloģiskās inovācijas”.

logotipi1