Edīte Uldriķe par apmācībām piederīgajiem, kas kopj gulošu cilvēku

Gulosiem Uldrike1

 

Viedokli – par projekta “Mājas – cilvēkiem ar īpašām vajadzībām” apmācībām piederīgajiem, kas kopj gulošu cilvēku, – lūdzām ģimenes ārstei Edītei Uldriķei, kura abām apmācību grupām, 2019. un 2020. gada rudenī, nodarbībās pasniedza: par pirmās palīdzības sniegšanu; par izgulējumu profilaksi; kā rīkoties, ja aprūpējamam ir brūces un čūlas; par cilvēku pozicionēšanu. Ārste sacīja, ka, pēc viņas domām, informācija, ko dalībnieki iegūst šādās apmācībās, ir ļoti noderīga. Arī tie, kas aprūpi apguvuši agrāk, mācīto var atcerēties, jautāt visu, kas attiecas uz cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem. 

 

Dr. Edīte Uldriķe un medmāsa Ināra Laure rādīja un skaidroja, kā kopt brūces, kā cilvēkus pozicionēt, nomazgāt, nomainīt veļu, kā viņus vieglāk apsēdināt, palīdzēt piepacelt, iesēdināt ratiņkrēslā. Nodarbībās pie psihoterapeites Rovēnas Zarakovskas varēja iegūt atkal cita veida noderīgas zināšanas. Daudz cilvēku gados ir pēc paralīzes vai parēzes, vai slimo ar cukura diabētu utt., līdz ar to šādas apmācības būtu noderīgas arī turpmāk. Programma (te>) ir vispusīga, jo ietver dažādas aprūpei svarīgas tēmas. 

 

Arī pirmās palīdzības nodarbībās cilvēki bija ļoti ieinteresēti, uzdeva jautājumus. Viņi atzina, ka sevišķi svarīga bija praktiskā daļa, kur pasniedzēju vadībā paši varēja visu izmēģināt. Anketēšanā dalībniekiem bija jāatbild uz testu jautājumiem. Visi to paveica ļoti labi. Dalībnieki par šiem kursiem izteicās pozitīvi – patika. Noderīgi bija arī tiem, kas kopj jau trešo cilvēku ar kustību ierobežojumiem. Ja būtu iespējas apmācības organizēt vēlreiz, interesenti noteikti būtu. 

 

Nodarbībās par pirmo palīdzību un anketēšanā tika izmantota informācija arī no vietnes: https://prastpalidzet.lv. Tomēr svarīgas ir nodarbības klātienē, kur dalībnieki var nepieciešamo dzirdēt, jautāt, praktizēties, komunicēt ar pasniedzējiem un cits ar citu.

 

Projektu atbalsta vācu fonds “Aktion Mensch”.

 

aktion mensch