Mārtiņa Urdzes projekta jaunumi 2021. gada septembrī

Dz1

Jaunumi – 2021. gada septembrī

Pagājušas trīs nedēļas kopš Mārtiņa dzimšanas dienas. Bet saņemtais siltums, piedzīvotā kopība mūsu skumjās, kā arī apziņa par to, ka Mārtiņš daudziem no mums ir bijis un paliks kā liela dāvana, turpina nest un piepilda sirdi ar dziļu pateicību. 

Mārtiņa nāve šī gada 23. aprīlī pienāca tik neaptverami strauji. Mēs visi bijām cerējuši, ka būs vēl drusku laika. Bet atskatoties, ir skaidrs, ka viņš iekšēji jau sen bija sagatavojies savai aiziešanai. Nedēļu pirms savas nāves Mārtiņš ar mums (Tabitu un Tomu) aizbrauca apskatīt savu kapa vietu Limbiķu kapos – nodalījumā, kur ir apbedīti Iļģu pansionāta iedzīvotāji. Par ieceri šeit uzstādīt Jēzus statuju veltītu šiem cilvēkiem, viņš vairs varēja pastāstīt tikai īsos vilcienos, un atstāja šīs idejas īstenošanu mūsu ziņā.

Pēc piestāšanās Limbiķu kapos Mārtiņš mūs aizveda dažus kilometrus tālāk uz vēl vienu mums nezināmu vietu – uz Purvičiem, kur iepazīstināja ar Andri Leimantu un viņa radīto unikālo pasauli. Purviči ir gan sanāksmes vieta grupām, gan atpūtas vieta ģimenēm. Blakus baskāju takai, labirintam, visādiem seniem, raibi nokrāsotiem darbarīkiem un skulptūrām, ir skaists pagalms ar īpaši veidotu lapeni. Viss ir Andra paša veidots, no visa tā, ko citi cilvēki met prom.

Mārtiņa bērēs, 1. maijā, stingrie pandēmijas ierobežojumi padarīja atvadīšanos vēl grūtāku. Kopības sajūta, paldies Dievam, atrada citus ceļus. Palīdzēja doma, ka visi varēsim vēlreiz brīvākā veidā sanākt kopā vasaras beigās Limbiķu kapos uz Mārtiņa dzimšanas dienu.

Par spīti Limbiķu kapsētas drūmajai gaisotnei, tā pagājušos mēnešos mums ir kļuvusi par tuvu vietu, un domas par pieminekli ir kļuvušas konkrētākas. Dienu pirms Mārtiņa dzimšanas dienas mēs trīs kopā ar Mārtiņa draugiem Olafu, Haraldu un Jirgenu aizbraucām uz Pedvāli, lai satiktu tēlnieku Ojāru Feldbergu, kurš ir piekritis īstenot Jēzus statujas projektu. Guvām priekšstatu par iecerēto akmeni un iepazināmies ar Ojāra domām. Statuja būs iekļauta ~2m augstā un 1,60m platā laukakmenī. Attēlotais Jēzus savienos zemi ar debesīm. Viņa plaši atvērtās rokās būs redzamas viņa krusta brūces, bet viņa pretimnākošā gaita būs viegla. Drīzumā izsūtīsim sīkāku informāciju par šī projekta gaitu un finansējumu.

Tāpat kā visas iepriekšējās dienas, 27. augusta rītā bija nemīlīgs laiks. Bet pusdienas laikā mākoņi izgaisa un pavērās skaista vasaras diena. Limbiķu kapos sanāca ap 100 cilvēku, un Mārtiņa kapu pamazām pārklāja ziedi. Vijoles, divu čellu un akordeona pavadījumā, Mārtiņa senā drauga, mācītāja Jirgena Filipsa vadībā, svinējām piemiņas dievkalpojumu. Jirgena uzrunu, kas ļoti skaidri atspoguļo to, kas Mārtiņam dzīvē bija būtisks, ir pieejama mājaslapā d.

Dievkalpojums izskanēja ar skaistu mūziku. Turpat kapos mielojāmies ar vareno no Aizputes atvesto dzimšanas dienas kliņģeri. Katrs, kas vēlējās, varēja paņemt līdzi tikko iznākušo “Sempre” projekta recepšu grāmatiņu, kas ir veltīta tās iniciatoram, Mārtiņam.

Arī šoreiz devāmies no kapsētas tālāk uz Purvičiem, jo bija grūti iedomāties piemērotāku vietu Mārtiņa dzimšanas dienas svinēšanai. Tur mūs sagaidīja Andra viesmīlība, šīs vietas īpašā gaisotne un varens ēdienu galds. Aiz mājas pletās milzīgs dāliju lauks, pilnos ziedos.

Sirsnīgs paldies visiem, kas pielika roku un pūlējās, lai šie svētki tik skaisti izdotos! Un paldies arī visiem, kas piedalījās!

Svētdienā pēc dzimšanas dienas Gita [Putce] vadīja dievkalpojumu Krusta baznīcā. Tur mūs sagaidīja vēl viens pārsteigums: Romka bija īpaši atbraucis no Iļģiem, lai nodziedātu Mārtiņam par godu sacerētu repu:

Mārtiņ, kā Tev iet? Martiņ,Tu esi mans draugs. Mārtiņ,Tu esi mūsu draugs. Mārtiņ,Tu paliec vienmēr kopā ar mums.

Ieklausieties paši.

Romka: Mans draugs Mārtiņš

 

Gita, Tabita, Toms

 

Dz2

Dz3

Dz4

 

See below for the German and English versions or visit https://martins.urdze.lv.

Siehe unten für die deutsche und englische Fassung oder besuche https://martins.urdze.lv.