Podus nevar taisīt ar aukstām rokām!

dsc_0076Egona Zīverta foto

 

“Vakar [20. aprīlī] atvēra “svēpētās” keramikas malkas cepli Vecās ostmalas promenādē, viesnīcas “Fontaine Royal” ēkas galā. To brīdi ar nepacietību gaidīja Liepājas Diakonijas centra sadarbībā ar Liepājas domes Sociālo dienestu īstenotā Eiropas Sociālā fonda projekta “Sociālās rehabilitācijas programmu izstrāde un ieviešana Liepājas Diakonijas centrā” dalībnieki,” par pasākumu raksta Daina Meistere, laikrakstā “Kurzemes Vārds” 2013. gada 22. aprīlī.

 
 

Projekta dalībnieces Žanete, Marita un Zigrīda pastāstīja, ka projektā taisījušas traukus, bļodas, terīnes un nu tik jāredz, kas būs sanācis. Tāpēc satraucošs brīdis bija, kad  Vineta Trumpeniece  pa vienam ņēma ārā izstrādājumus – to vidū bija vāzes un dekoratīvi šķīvji,  mazi podiņi un lielāki trauki… “Es biju barga skolotāja, un man bija darbīgi audzēkņi, kas patiesi vēlējās iemācīties taisīt no māla dažādus izstrādājumus,” sacīja V. Trumpeniece. Izņemtos veidojumus salika uz koka dēļiem un Madara Andersone, kura bija atbraukusi līdzi meistaram Ē. Vasiļevskim no Saldus, katru bļodu, šķīvi, mazo  biķerīti rūpīgi iesmērēja ar eļļu. Tas vajadzīgs tāpēc, lai darinājums nelaiž cauri ūdenī un var kalpot dažādām vajadzībām, kā nu katrs mākslinieks iecerējis to lietot. Darinājumu bija daudz – pāri simtam. Un, lai gan dzirdēti nostāsti, ka atverot cepli, daļa no tajā ieliktajiem izstrādājumiem ir saplīsuši, šoreiz brāķu nebija. Izņemšanu vēroja pats podniecības maestro Ē. Vasiļevskis.  Viņš liepājnieku pirmo cepienu novērtēja atzinīgi: “Jāizsaka atzinība Vinetai. Viņas mācekļi, kas nebūt nav gados jauni,  strādājuši godam. Viena no dalībniecēm man stāstīja, ka savu podu pulējusi septiņas stundas. Tā tam jābūt. Viss ir jādara nopietni un no sirds, un nekādā gadījumā šo darbu nevar veikt ar aukstām rokām. Man pašam patīk, kā izdevies apdedzināt, ka uguns un karstuma iedarbībā darbs kļuvis raibs, nevis tikai piķa melns, un līdz ar to arī neatkārtojams. Veidošana no māla – tas ir ļoti labs brīvā laika pavadīšanas veids”. 

Satraucošs brīdis bija, kad Vineta Trumpeniece ņēma no cepļa apdedzinātos darinājumus.

Daina Meistere, laikraksts “Kurzemes Vārds”, 22. 04. 2013. 

Vietnē kalpot.lv publicēts 30. 04. 2013. 

 

attls1

 

Sākot ar 01. 01. 2012. Liepājas Diakonijas centrs ir uzsācis Eiropas Sociālā fonda projektu “Sociālās rehabilitācijas programmu izstrāde un ieviešana Liepājas Diakonijas centrā.” (Nr.1DP/1.4.1.2.4/11/APIA/NVA/138). Projekts tiek īstenots darbības programmas “Cilvēkresursi un nodarbinātība” papildinājuma 1.4.1.2.4. apakšaktivitātes „Sociālās rehabilitācijas un institūcijām alternatīvu sociālās aprūpes pakalpojumu attīstība reģionos” otrās kārtas ietvaros.