POR FIN PUEDO DECIR QUE… ¡¡¡HE SOBREVIVIDO A UN INVIERNO EN LETONIA!!!

Sí! Yo he sido una de esas personas que ha conseguido empezar y terminar un invierno de verdad en un país báltico!!

La verdad que no ha sido nada fácil, en esta parte de Europa, los inviernos son realmente duros, con temperaturas muy bajas y para mí lo peor: que son muy oscuros, a las 3 de la tarde ya era de noche…

Desde noviembre los locales ya nos venían avisando: haceros la idea de que pasaréis muchas horas en casa, de que para vosotros será como que el mundo se para y que vuelve de nuevo en primavera. Y sí, así fue. Pasamos horas interminables de películas, de noches de cenas en casa con siempre un té en la mano y nada de excursiones!

Cierto es que el verdadero frío llegó en enero, después de las navidades, lo cual nos permitió disfrutar más de un otoño bastante largo, pero cuando la temperaturas empezaron a bajar…sálvese quién pueda! las fuentes se empezaban a congelar, había tormentas de nieve, los niños parecían bolas andantes con las dificultades que tenían para andar con tanta ropa, y las temperaturas seguían bajando, se congela el mar, se congela el canal, la gente se pone un montón de capas de ropa, no hay tregua para meter leña a la chimenea…y mientras tanto yo siempre con mi mejor amigo para pasar el invierno al lado: un té bien calentito!!

Pero he aprendido a ver las buenas cosas que tiene el invierno por estos países, hemos podido disfrutar de la nieve, he visto el mar nevado!!algo que nunca olvidaré y que me llevo en la memoria, sobre todo porque fue Liene la que me lo enseñó, he caminado sobre el canal!! Increíble sensación!!he aprendido a comer esta sopa tan característica que tienen en Letonia, no es lo que nosotros conocemos como sopa, sino un caldo con trozos de vegetales y patatas para seguir teniendo fuerzas! Y cómo olvidarnos del balsam! esa bebida alcohólica que normalmente se toma en chupitos o en el té y que lo utiliza todo el mundo para entrar en calor!

Recuerdo esos días en que llegábamos helados a Diaconia y nos ofrecían un chupito para entrar en calor! 

He podido ver con mis ojos como los niños no tenían escuela cuando se pasaban de -20 grados o como las voluntarias de Vides Maja se quedaban sin agua porque las tuberías se quedaban congeladas! Era todo como en las películas!!

Aquí dejo dos fotos del canal, la primera es como fue en enero, con toda la gente que se pasaba el día pescando en esos agujeros que hacen. Esa foto la hice un día con Marta (la voluntaria portuguesa) y no podíamos creer lo que estábamos viendo! Ese día no nos atrevimos a entrar, pero los días siguientes cruzamos el canal andando!!

Y la segunda foto es de cómo es el canal ahora, aún viendo las fotos me cuesta creer que yo lo he visto con mis propios ojos y no en una película en la televisión.

PC2

Ahora mismo nos encontramos en primavera, no es como la primavera que tenemos en España en la que ya puedes pasear con una camiseta de manga corta, seguimos llevando el abrigo aunque sea más fino, pero por fin podemos disfrutar de los días más largos y del sol!!!!

Eso es lo que nos da energía! Que sean las 10 de la noche y siga habiendo claridad en el cielo!

Las calles por fin se llenan de gente que sale a pasear y a andar con la bici y parece que no tienen prisa de llegar a casa!!

Seguiré disfrutando de todo lo que pueda! Y un consejo: hay que ver lo positivo de cada estación del año!! 


Deepl mašīntulkojums:

Jā, es biju viens no tiem cilvēkiem, kam izdevās sākt un pabeigt īstu ziemu kādā no Baltijas valstīm!

Patiesība ir tāda, ka tas nemaz nebija viegli, šajā Eiropas daļā ziemas ir patiešām bargas, ar ļoti zemu temperatūru un, manuprāt, vissliktākais: tās ir ļoti tumšas, pulksten 3 pēcpusdienā jau bija tumšs…

Jau kopš novembra vietējie iedzīvotāji mūs bija brīdinājuši: iedomājieties, ka daudz stundu pavadīsiet mājās, ka jums būs tā, it kā pasaule apstāsies, un ka pavasarī tā atkal atgriezīsies. Un jā, tā arī notika. Mēs pavadījām bezgalīgas stundas pie filmām, vakariņas mājās ar tēju rokās un bez ekskursijām!

Tiesa, īstais aukstums iestājās janvārī, pēc Ziemassvētkiem, kas ļāva mums vairāk izbaudīt diezgan garo rudeni, bet, kad temperatūra sāka pazemināties… katrs pats par sevi! sāka aizsalt strūklakas, bija sniega vētras, bērni izskatījās pēc staigājošām bumbām, ar kādām grūtībām bija jāstaigā ar tik daudzām drēbēm, un temperatūra turpināja kristies, jūra aizsala, kanāls aizsala, cilvēki uzvilka daudz drēbju slāņu, nebija atelpas, lai ieliktu malku kamīnā… un tikmēr man vienmēr bija mans labākais draugs, ar ko pavadīt ziemu blakus: silta tēja!

Bet es esmu iemācījusies saskatīt labās lietas, kas ziemai ir šajās valstīs, mēs varējām baudīt sniegu, esmu redzējusi sniegotu jūru!… kaut ko tādu es nekad neaizmirsīšu un ko saglabāju savā atmiņā, jo īpaši tāpēc, ka tieši Liene man to parādīja, es esmu staigājusi pa kanālu! Neticamas sajūtas! Es iemācījos ēst šo ļoti raksturīgo zupu, kas viņiem ir Latvijā, tā nav tā, ko mēs pazīstam kā zupu, bet gan buljons ar dārzeņu un kartupeļu gabaliņiem, lai uzturētu spēkus! Un kā mēs varam aizmirst balzamu! Tas alkoholiskais dzēriens, ko parasti lieto šņabīšos vai tējā un ko visi lieto, lai sasildītos!

Atceros tās dienas, kad mēs ieradāmies Diakonijā sasaluši, un mums piedāvāja šņabi, lai sasildītos!

Es savām acīm redzēju, kā bērniem nebija skolas, kad bija virs -20 grādiem, vai kā Vides Maijas brīvprātīgajiem pietrūka ūdens, jo caurules bija aizsalušas! Tas bija gluži kā filmās!

Šeit atstāju divas kanāla fotogrāfijas, pirmā ir tāda, kāda tā bija janvārī, ar visiem cilvēkiem, kas pavadīja dienu, makšķerējot tajās bedrēs, ko viņi taisa. Šo bildi es uzņēmu kādu dienu kopā ar Martu (portugāļu brīvprātīgo), un mēs nevarējām noticēt tam, ko redzējām! Tajā dienā mēs neuzdrošinājāmies iet iekšā, bet nākamajās dienās mēs gājām pāri kanālam!

Un otrajā attēlā ir redzams, kā kanāls izskatās tagad, pat skatoties uz fotogrāfijām, ir grūti noticēt, ka esmu to redzējis savām acīm, nevis filmā televīzijā.

Šobrīd pie mums ir pavasaris, tas nav tāds pavasaris kā Spānijā, kur var staigāt ar īsām piedurknēm, mēs joprojām valkājam mēteļus, pat ja tie ir plānāki, bet mēs beidzot varam baudīt garākas dienas un sauli!!!!.

Tas ir tas, kas dod mums enerģiju! Ir pulksten 10 vakarā, un debesis joprojām ir gaišas!

Ielas beidzot ir pilnas ar cilvēkiem, kas devušies pastaigās un izbraucienos ar velosipēdiem, un šķiet, ka viņi nesteidzas mājās!!!

Es turpināšu izbaudīt visu, ko varu! Un padoms: saskatiet pozitīvo katrā gadalaikā!