Pārziemošanas ABC

„Es Tev pateicos, ka es esmu tik brīnišķi radīts, brīnišķi ir tavi darbi, mana dvēsele to labi zina. „     139. Ps. 14.

Dievs cilvēku ir tik brīnišķi radījis – pēc sava tēla un līdzības.  Bet arī cilvēkam ir jārūpējas par sevi un savu veselību, lai būtu stiprs, vesels  un varētu  ar prieku kalpot un palīdzēt tiem, kam tas nepieciešams. Tāpēc ieklausoties lasītāju vēlmēs un ieteikumos, kalpot.lv piedāvājam jaunu sadaļu, kurā būs vienkāršas receptes, kas varētu noderēt, rūpējoties par ikdienas maltītēm un savu veselību.  Šoreiz – Diakonijas Veselības istabas medmāsas Ināras  un Svētdienas skolas skolotāju Aritas un Marutas receptes. Aicinām  lasītājus būt atsaucīgiem un dalīties ar savām, no vecmāmiņām mantotajām, no draugiem pārņemtajām vai presē izlasītajām ēdienu, veselības un skaistuma kopšanas receptēm, kuras izmantojat un kuras varētu noderēt arī  citiem.  

Veselības receptes

Ināra Laure, Diakonijas Veselības istabas medmāsiņa

Ziede. 25 g kanifolija-sveķu, 25 g bišu vaska, 25 g augu eļļas. Silda līdz šķīšanai, pievieno 50 g propolisa, uzvāra. Ziedi izmanto ādas iekaisumu kopšanai, brūču dziedēšanai.

Skujas. Imunitāti nostiprināt var ar priežu skuju dzērienu: 4 glāzes notīrītu, sasmalcinātu skuju pārlej ar 3 glāzēm auksta ūdens, piepilina nedaudz citrona sulas un nostādina tumšā vietā 2-3 dienas. Lieto pa ½ glāzei 2 reizes dienā.

Pelni. Priedes koka pelnus var lietot pret ekzēmu: tos sajauc ar vazelīnu attiecībā 1:1 un 2 reizes dienā ieziež cietušās vietas.

Sveķi. Savulaik lietoti pret lūpu kaktiņu un krūšu galu plaisām, kā arī augoņiem un brūču dziedēšanai. Kuņģa čūlas gadījumā tos ēda pa 50 g trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Ziedputekšņi. Ievāc maijā, jūnijā. Žāvē plānā kārtiņā uz balta papīra, kad tie kļūst birstoši, sajauc ar medu – 1 tējk. putekšņu uz 1 glāzi medus. Lieto pa 1 tējk. 3-4 reizes dienā pret saaukstēšanos, klepu, balss aizsmakumu.

Eļļa pirtij – saunai. 5 pilieni eļļas, 10 ml spirta – ūdens.

Eļļa. 2-3 pil. eļļas, 1 tējk. medus, augu tēja. Lieto kā tēju urīnceļu infekcijas, saaukstēšanās, pneimoniju gadījumos, atvieglo klepus lēkmes, veic antiseptisku iedarbību.

Jaunie dzinumi. Ziemas beigās vai agri pavasarī ievākti priežu jauno dzinumu gali noder pret saaukstēšanos, bronhītu un citām elpošanas ceļu kaitēm, kā arī pret podagru, reimatismu, ādas slimībām. Ņem 1 ēdamk. drogu, pārlej ar 1glāzi verdoša ūdens un ūdens peldē karsē 30 min., atdzesē, izkāš. Lieto pa 1/3 glāzes 3 reizes dienā pēc ēšanas. Izmanto arī inhalācijām, ja iekaisis kakls. No dzinumu galiem var pagatavot labu urīndzinēju. 2 ēdamk. drogu pārlej ar glāzi verdoša ūdens, karsē 15 min., nostādina 2 stundas. Izkāš, dzer pa 1 ēdamk. 4-5 reizes dienā.

Terpentīns. Izmanto ārstnieciskās vannas peldei reimatisma, podagras, neiralģijas gadījumā. Izmanto arī kā antiparazītu līdzekli. Kā ziedi (1:5 – terpentīns, vazelīns) izmanto krūšu rajona ierīvēšanai augšējo elpošanas ceļu slimību gadījumos.

Vispārspēcinošs dzēriens. Skujas sasmalcina, iepilda stikla burkā kopā ar cukuru (attiecība – 4:1). Dzēriena pagatavošanai ņem 2 ēdk. maisījuma, pārlej ar 1 gl. auksta ūdens, nostādina 2 diennaktis, izkāš. Lieto pa ½ gl. 2 reizes dienā.

Skuju novārījums. Avitaminozes ārstēšanai. 1-2 ēdk skujas pārlej ar 1 gl. verdoša ūdens un aizvākotā katliņā uz lēnas uguns karsē 10 minūtes, nostādina 30 min., izkāš. Maziem malciņiem dienas laikā izdzer.

Uzlējums. Artrīta gadījumā. Svaigas skujas aplej ar verdošu ūdeni, nostādina. Veic roku un kāju peldes (30 min.). Pēc tam silti aptin uz 1 stundu. Peldes atkārto pēc 2 dienām. Reimatiskā poliartrīta gadījumā ārstniecības kurss 5-7 procedūras.

Pumpuru, čiekuru uzlējums. Piemīt pretmikrobu, spazmolītiska, pretalerģiska iedarbība. Aplej ar ūdeni (attiecība 1:5), vāra 30 min., atdzesē 15 min., izkāš. Glabā tumšā vietā ne ilgāk kā 2 diennaktis. Inhalācijām izmanto līdz 60-80°C sasildītu novārījumu (20-30 ml 1 procedūrai, pieaugušajiem).

Jauno dzinumu, čiekuru novārījums. 30 g. dzinumus vāra 1 l piena. Izkāš un izlieto vienas dienas laikā Palīdz bronhītu, bronhiālās astmas, reimatisma, plaušu tuberkulozes gadījumos.

Eļļa. Masāžām reimatisma gadījumā un krūšu rajona ierīvēšanai saaukstēšanās laikā. 5-7 pilieni skuju eļļa, 10 ml augu eļļa.

Eļļas, spirta šķīdums. Uzlējums priekš pirtīm – saunām. Ierīvē ādu kāju svīšanas gadījumā. Atšķaidītu ar ūdeni izmanto telpu gaisa atsvaidzināšanai, izsmidzinot telpā. Pagatavo vannu peldei saaukstēšanās un reimatisma gadījumā – 10 ml. Pievieno vannas ūdenim. 10 pilieni skuju eļļa, 10 ml spirts.

Lini, sīpoli (emulsija).
•    Lineļļa — 50 ml,
•    Sīpolu sula — 10 ml.
Rūpīgi samaisa sulu un eļļu līdz iegūst viendabīgu emulsiju. Izmanto sacietējušu kāju pēdu ādas ierīvēšanai. Pirms emulsijas ierīvēšanas kāju pēdas mērcē siltā ziepju ūdens vanniņā, noskalo, noslauka sausas un ierīvē emulsiju ādā. Uzvelk sausas, mīkstas vilnas zeķes.
Procedūru atkārto ik pārdienas 2-3 nedēļu laikā, līdz atjaunojas normāls pēdu ādas stāvoklis un izzūd sacietējumi.

Lini, ķiploki (maisījums).
•    Lineļļa — 50 ml,
•    Ķiploka putriņa — 5 g.
Rūpīgi samaisa eļļu ar saberztu ķiploku un uzklāj plānā kārtiņā uz strutojošām brūcēm. Izmanto brūču virsmas attīrīšanai un dziedēšanai.
Ārstniecības kurss sastāda 1 – 2 nedēļas.
•    Lineļļa — 50 ml,
•    Ķiploka sula — 7 ml.
Rūpīgi samaisa maisījumu līdz iegūst viendabīgu emulsiju. Izmanto deguna gļotādas ieziešanai pie iesnām un haimorīta.

Lins un smiltsērkšķi (ziede).
•    Lineļļa — 100 ml,
•    Smiltsērkšķu eļļa — 50 ml.
Rūpīgi saskalina eļļu pirms lietošanas un 1 mm kārtiņā uzklāj uz apdeguma virsmas, vai samitrina ar eļļaino maisījumu sterilu salveti un uzklāj uz apdeguma vai brūces. Izmanto brūces virsmas dziedēšanai.

Lins, smiltsērkšķis un asinszāle (maisījums).
•    Lineļļa– 50 ml,
•    Asinszāles eļļa — 30 ml,
•    Smiltsērkšķu eļļa — 70 ml.
Pirms lietošanas rūpīgi saskalina un lieto pa ēdamkarotei pirms ēšanas, ārstējot kuņģa čūlu slimības, saasinājuma periodā, kuņģa čūlas erozijas.
Augu eļļu maisījumu var izmantot ārīgi pie apdegumiem un virspusējām brūcēm – pirms sadzīšanas.

Priežu sīrups. Priežu sīrupu gatavo gan no jaunajiem priežu pumpuriem, gan no jauniem čiekuriņiem, kamēr tie vēl zaļi. Pumpurus vāc ziemā vai agrā pavasarī, čiekurus – no agra pavasara līdz jūlija sākumam.
Ar vāku noslēgtā katliņā 15 – 20 minūtes vāra jaunos priežu pumpurus, ņemot vienu daļu pumpuru un divas daļas ūdens. Reizumis šajā laikā iztvaikojušā ūdens tiesu pievieno līdz sākotnējam tilpumam. Atdzesē, izkāš un pieber cukuru, uz vienu daļu novārījuma rēķinot divas daļas cukura. Nepārtraukti maisot, uz lēnas uguns atkal uzvāra. Pilda uzglabāšanai. Piemērotākie trauki ir burkas, jo uzglabāšanas laikā sīrups sacukurojas tāpat kā medus.
Līdzīgi gatavo sīrupu no jaunajiem priežu čiekuriem. Tos pārlej ar aukstu ūdeni un atstāj uz 12 stundām. Tad ūdeni nolej, čiekurus nomazgā vai, ja nepieciešams, notīra, gareniski pārgriež četrās daļās, pilda trīslitru burkā, pārlej ar verdošu ūdeni un atstāj uz 24 stundām. Pēc tam iegūto šķidrumu nokāš un tam pievieno cukuru, rēķinot vienu kilogramu cukura uz 50 – 60 čiekuriem. Uzvāra sīrupu, 2 – 3 stundas atdzesē, uzvāra otrreiz, vēlreiz 2 – 3 stundas atstāj atdzist, tad uzvāra trešo reizi un pusstundu vāra uz mazas uguns. Sapilda burciņās.
Pumpurus vāc ziemā vai agrā pavasarī, čiekurus – no agra pavasara līdz jūlija sākumam.

* Ir arī nedaudz atšķirīgākas receptes, dažās izmantots viss bez atlikuma, pat biezumi.

Nomazgātus priedes čiekurus sapilda trīslitru burkā, bagātīgi pārberot ar cukuru. Burkai uzliek vāciņu un uz diviem mēnešiem novieto siltā saulainā vietā, piemēram, uz palodzes. Čiekuru izdalītā sula un sveķi, sakūstot ar cukuru, rada apmēram pusotru litru tumši dzintaraina sīrupa. Izmantojot čiekuriņus, tos ne vienmēr jāizņem no pagatavotā sīrupa. Vispirms noskalo, tad saber katlā un pārlej ar ūdeni, lai tas kārtīgi nosedz. Uz kilogramu čiekuru vajag divus kilogramus cukura. Trīs stundas vāra, ik pa laikam nosmeļot putas. Salej burciņās un noliek uzglabāšanai.

Pumpurus sīrupam var samalt un ar tiem piepildīt aptuveni trešdaļu sterilizētas trīslitru burkas. Aplej ar karstu sīrupu, ko gatavo no ūdens un cukura 1:2 attiecībā. Cukura sīrupa vietā var izmantot medu. Burku aizvāko un novieto uzglabāšanai.

Ināra Laure piedāvā arī šādas receptes, ko izstrādājusi farmācijas doktore 36,6 °C konsultante Vija Eniņa.

Priežu un egļu skujas. Priedes sveķvielām vairāk piemīt dezinficējoša un antibakteriāla iedarbība – spēja nogalināt mikroorganismus, turpretī no egles gūstamās mazina iekaisuma procesus, ja ir ādas bojājumi – pušumi, nelielas brūces.

Mājas aptieciņā. Kuram negadās sīki sadzīves ievainojumi tieši tad, kad piemērota  medikamenta pie rokas nav?  Sveķi, uzlikti  svaigai brūcei, noteikti kodīs, kairinās un dedzinās, taču to īpašības viegli saglabājamas pašgatavotās ziedēs.

* Plašākais izmantojums ir egļu sveķiem. Nesālītus cūku taukus vai kvalitatīvu sviestu ūdens peldē izkausē, tad ieber šajā pamatā no piemaisījumiem attīrītus sveķus (aptuvenā proporcija – pusi uz pusi). Pa reizei apmaisot, turpina sildīšanu, kamēr masa kļūst vienmērīgi šķidra un smaržīga. To iekāš trauciņā un glabā vēsumā. Lieto, ja sasprēgājušas rokas, lūpu kaktiņi, elkoņi, papēži. Uzziež un minūtes desmit piecpadsmit gaida, līdz uzsūcas, nesatraucoties, ka tas varbūt šķiet pārāk ilgi. Jo ātrāk kāds krēms no ādas virsmas pazūd, jo lielāka varbūtība, ka tas satur kādu šī procesa ķīmisku  veicinātāju.

Priedes sveķu ziedes iedarbība ir sildoši kairinoša, ar izteiktu pretiekaisuma efektu. Tā piemērota gan sāpošu locītavu ierīvēšanai, gan krūtiņu ieberzēšanai klepus mocītam bērnam.

* No priežu un egļu skujām gatavots uzlējums izmantojams  iekaisuša kakla skalošanai. Taču, lai no sasmalcinātā  zaļuma dabūtu ne tikai ūdenī šķīstošo askorbīnskābi,  flavonoīdus un cukurus, bet arī virkni citu aktīvo vielu, ar karstu ūdeni pārlietās skujas mazliet jāpavāra, pēc tam šķidrumam ļauj ievilkties.

Virtuvē. Skuju dzēriens ir īstākais dzīvo vitamīnu avots laikā, kad dabā viss sastindzis. Šim nolūkam piemērotākās priežu skujas, bet var izmantot arī egli.
Pagatavošanas recepšu ir daudz, un dažas – ļoti vienkāršas. Priedes vai egles zariņiem vakarā noplūc skujas, tās sasmalcina, aplej ar aukstu ūdeni un ļauj līdz rītam ievilkties. Proporcijas nav stingri noteiktas, bet parasti stikla burciņu piepako ar skujām līdz pusei, tad uzlej ūdeni, kamēr trauks pilns. Vēlams pievienot arī citronskābi vai intensīvas garšas ogu sulu – skābā vidē vērtīgās vielas, ko satur skujas, labāk izdalās, turklāt askorbīnskābe tiek pasargāta no oksidēšanās.
Kad novilkums gatavs, to nokāš un garšas uzlabošanai pievieno vēl kādu papildinājumu – citrona šķēlīti vai medu. Rūgteni aromātisko dzērienu dienas laikā izmalko. Var arī dzert visu uzreiz. Katrai dienai šāds vitamīnu papildinājums nav vajadzīgs, bet ziemas mēnešos tāds, iedzerts vismaz pāris reizes nedēļā, nāks tikai par labu gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Skaistumam.
* Skuju novārījuma antibakteriālā iedarbība noder ne tikai pret iesnu, angīnas un citām elpceļu iekaisuma izpausmēm, bet izmantojama arī pret sejas pūtītēm, kas bieži sagādā daudz raižu jauniešiem. Mēreni karstu šķidrumu ar visiem biezumiem ielej tējkannā vai nelielam trauciņam uzliek piltuvi vai papīra konusiņu un caur to brīdi paelpo siltos tvaikus ar tādu aprēķinu, lai tie ieskautu visu seju.

* Uzliek uz malkas plīts riņķiem sveķu pikucīšus vai ievieto tos trauciņā, zem kura degoša svecīte. Lai kūp! Šādi dūmi izdzenā īgnumu un kliedē stresu, bet apcerīgumā un relaksējošā labsajūtā cilvēks vienmēr ir skaists.

* Pārreizes dienā pakošļājot  priedes vai egles zariņu – elpa svaiga, āda veselīga un mirdzošas acis.

Maruta Zvirbule, Svētdienas skolas skolotāja

Maisījums imunitātes stiprināšanai.
Malts kanēlis       
Malts ingvera pulveris           
Malts čillī piparu pulveris
Proporcijas 1 : 1 : 1, visu samaisa, ieber noslēdzamā traukā. Lieto brokastīs:  1 tējkaroti iemaisa kefīrā, biolakto, paniņās vai „Rjaženkas” dzērienā.

* Ķiploki ir ļoti vērtīgs līdzeklis dažādām organisma vajadzībām, piemēram, pret sāļu nogulsnēšanos, smadzeņu asinsvadu spazmām, pret sklerozi, pret vēnu varikozi, kuņģa un zarnu trakta attīrīšanai u.c. Japānā nervu slimniekus vispirms ārstē ar rīvētiem ķiplokiem. Ja tas nepalīdz, tikai tad ķeras pie medikamentiem.

Ķiploku tinktūra I. 1-2 lielas ķiploku galviņas notīra, sasmalcina, liek stikla pudelē, aplej ar 0,5 l degvīna. Tur 2 nedēļas. Reizi dienā pudeli sakrata. Beigās uzlējumu izkāš, glabā tumšā, vēsā vietā. Lieto 2 x dienā pa 10-15 pilieniem. Saaukstēšanās un gripas epidēmijas laikā lieto 3 x dienā pirms ēšanas 5 pilienus izšķīdinot nelielā vārīta ūdens daudzumā.

Ķiploku tinktūra II. Notīra 300 g ķiploku, ieliek 2 l traukā, pārlej ar 96 % spirtu. Iztur 3 nedēļas. Lieto pa 20 pilieniem uz pusglāzi piena (noņem ķiploka aromātu) 3 x dienā 15-20 min. pirms ēšanas.

Spēka un jaunības eliksīrs. Sagriež sīkās šķēlītēs 3 citronus, saspiež piestā 3 ķiploku daiviņas, samaisa ar 3 glāzēm saspiestu dzērveņu. Liek 3 l burkā, aplej ar 7 glāzēm vārīta, atdzesēta ūdens. Atstāj uz 2-3 dienām vēsā vietā, izkāš. Pēc tam šķidrumam pievieno 300-400 g medus, samaisa. Noliek vēl uz 2-3 dienām vēsā vietā. Laiku pa laikam burku saskalina, lai izšķīstu medus. Dzer pa 1 ēdk. 3x dienā. Ļoti veselīgs un laba profilakse pret saaukstēšanos! : )

Ēdienu receptes

Arita Ķuņķe, Svētdienas skolas skolotāja

Viltotais plovs. Ņem visus desu galus, gaļas gabaliņus, ko var atrast ledusskapī. Sacep pannā kopā ar sīpoliem. Pierīvē lielu daudzumu kabaču. Visu sutina, tad pieliek vai nu tomātus vai tomātu mērci. Pieber nedaudz griķu pārslu, samaisa – skatās, kā uzbriest – cik biezu grib. Ja vajag, pieber vēl. Ļoti irdens un garšīgs ēdiens. Ja nav gaļas, tad var pielikt buljona kubiņu – tad būs diētiskais plovs. Labu apetīti! : )