Psihoterapeites Rovēnas Zarakovskas viedoklis par apmācībām mājaprūpē

Zrk 

Viedokli par projekta “Mājas – cilvēkiem ar īpašām vajadzībām” apmācībām cilvēkiem, kas kopj gulošu piederīgo, lūdzām ārstei-psihoterapeitei Rovēnai Zarakovskai (attēlā – no kreisās puses), kas vadīja nodarbības “Sarunas vešana, komunikācija, konflikti” un “Izdegšanas (Burn out) profilakse”. R. Zarakovska pauda pārliecību, ka šādas nodarbības ir nepieciešamas. Abu grupu dalībnieki pārsvarā bija ļoti atsaucīgi, ar ieinteresētu, ne formālu, attieksmi.

Par to liecināja jau lielais klausītāju skaits. Svarīgs bija gan garīgais, gan praktiskais aspekts. Tā bija laba iespēja praktiski iemācīties gulošo piecelt, pagriezt, apģērbt, iesēdināt ratiņkrēslā utt. – tā lai traumas negūtu ne aprūpējamais, ne aprūpētājs. Pieredzē dalījās profesionāļi. Dalībnieki nodarbībās visu varēja izmēģināt. Pieejai nav jābūt fiziskai, tad tas nav grūti, vienkārši jāzina, kā pareizi izdarīt, kā lietot specializētās ierīces. Tas ļoti atvieglo aprūpētāja darbu. Aprūpējamo nav jāstaipa, nekur nav jāvelk. Varēja redzēt, ka vairums klātesošo mācījās ar attieksmi – palīdzēt. Garīgā ziņā – sirsnībai jābūt, tad viss sanāk. Videi jābūt orientētai uz dziedināšanu. Daudz atkarīgs no saskarsmes. Nedrīkst pieļaut pazemošanu. Labi jāzina likumdošanu, cilvēku tiesības. Nav nepieciešams nekas ārkārtējs. Tikai parastais stūrakmens – cilvēcība, garīga pieeja.  

 

Psihoterapeite par pašas vadītajām nodarbībām sacīja, ka arī šīs zināšanas aprūpētājiem ir svarīgas. Nereti dzirdam par medicīnas personāla izdegšanas problēmām, bet aprūpējamie tādām pakļauti vēl jo vairāk. Pirmkārt, depresijai, kas saistīta ar kustību ierobežojumiem un pastāvīgu atrašanos guļus stāvoklī, aprūpējamā statusā. Aprūpes jomā nauda nedrīkst būt priekšplānā. Darba organizācijai jābūt tādai, lai cits citu atbalstītu. Ķildas un negācijas ir tās, kas to inicatorus var izdedzināt, prasot papildus enerģiju. Jākoncentrējas uz pozitīvo. Tiek uzskatīts, ka no konfliktiem iespējams izvairīties, bet tas notiek vien tad, ja puses situāciju noskaidro tiešā, cieņpilnā veidā.

 

R. Zarakovskas nodarbībā dalībniekiem bija iespēja arī pārbaudīt savas zināšanas ar konfliktiem saistītiem pamatjautājumiem.

 

Projektu atbalsta vācu fonds “Aktion Mensch”.

aktion mensch1

 

R. Zarakovska pauda pārliecību, ka šādas nodarbības ir nepieciešamas. Abu grupu dalībnieki pārsvarā bija ļoti atsaucīgi, ar ieinteresētu, ne formālu, attieksmi. Par to liecināja jau lielais klausītāju skaits. Svarīgs bija gan garīgais, gan praktiskais aspekts. Tā bija laba iespēja praktiski iemācīties gulošo piecelt, pagriezt, apģērbt, iesēdināt ratiņkrēslā utt. – tā lai traumas negūtu ne aprūpējamais, ne aprūpētājs. Pieredzē dalījās profesionāļi. Dalībnieki nodarbībās visu varēja izmēģināt. Pieejai nav jābūt fiziskai, tad tas nav grūti, vienkārši jāzina, kā pareizi izdarīt, kā lietot specializētās ierīces. Tas ļoti atvieglo aprūpētāja darbu. Aprūpējamo nav jāstaipa, nekur nav jāvelk. Varēja redzēt, ka vairums klātesošo mācījās ar attieksmi – palīdzēt. Garīgā ziņā – sirsnībai jābūt, tad viss sanāk. Videi jābūt orientētai uz dziedināšanu. Daudz atkarīgs no saskarsmes. Nedrīkst pieļaut pazemošanu. Labi jāzina likumdošanu, cilvēku tiesības. Nav nepieciešams nekas ārkārtējs.

Tikai parastais stūrakmens – cilvēcība, garīga pieeja.

 

Psihoterapeite par pašas vadītajām nodarbībām sacīja, ka arī šīs zināšanas aprūpētājiem ir svarīgas. Nereti dzirdam par medicīnas personāla izdegšanas problēmām, bet aprūpējamie tādām pakļauti

vēl jo vairāk. Pirmkārt, depresijai, kas saistīta ar kustību ierobežojumiem un pastāvīgu atrašanos guļus stāvoklī, aprūpējamā statusā. Aprūpes jomā nauda nedrīkst būt priekšplānā. Darba organizācijai jābūt tādai, lai cits citu atbalstītu. Ķildas un negācijas ir tās, kas izdedzina, prasot papildus enerģiju. Jākoncentrējas uz pozitīvo. Tiek uzskatīts, ka no konfliktiem iespējams izvairīties, bet tas notiek vien tad, ja puses situāciju noskaidro tiešā, cieņpilnā sarunā.

 

R. Zarakovskas nodarbībā dalībniekiem bija iespēja arī pārbaudīt savas zināšanas ar konfliktiem saistītiem pamatjautājumiem.