Par vebināru “Brīvais laiks: lietderīgi, saturīgi un..” 27.01.2022.

2022. gada 27. janvārī Liepājas Diakonijas centrā vācu fonda Aktion Mensch projekta Dzirkstele ietvaros notika pieredzes apmaiņas vebinārs Brīvais laiks: lietderīgi, saturīgi un …

Tajā piedalījās 28 dalībnieki: no Rucavas atbalsta grupas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Cerību stariņš, Sikšņu atbalsta grupas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Varavīksne, Sociālā dienesta darbinieki no Rucavas, Dunikas, Liepājas pašvaldības, VSAC filiāles Iļģi, Pusceļa mājas, aprūpes centra Kurzeme, Liepājas Sociālā dienesta Grupu dzīvokļi, biedrības cilvēkiem ar īpašām vajadzībām Roku Rokā RR, Liepājas Universitātes, Liepājas Diakonijas centra atbalsta grupas Dvēseles enkurs.

Sākumā klātesošos uzrunāja LDC pārstāve un projekta koordinatore Karīna Krieviņa. Notika dalībnieku iepazīšanās. Karīna īsumā pastāstīja par projektu Dzirkstele, kura mērķis ir orientēt cilvēkus ar īpašām vajadzībām un citus, arī introvertus cilvēkus, lietderīgi pavadīt brīvo laiku un motivēt nevis būt vienatnē ar sevi, bet ar sabiedrību.

Biedrības “Radi Vidi Pats” pārstāve Agata Babina uzstājās ar interaktīvu lekciju Brīvais laiks – KO un KĀ. Viņa dalījās biedrības pieredzē, iesaistot klātesošos. Dalībnieki kopā pārrunāja – kas ir brīvais laiks, tā veidus. Klātesošie tika iepazīstināti ar dažādām iespējām.


Gramatezi


Iespēja apmeklēt grāmatu klubus. Agata informēja par klubu Jaunie grāmatēži, kas Liepājā sākās ap 2015. gadu, kad klajā nāca vēstures romānu sērija Mēs. Latvija. XX gadsimts, interesenti sāka tos lasīt un regulārās tikšanās reizēs pārrunāt. Tas notiek sadarbībā ar Valtera bibliotēku Liepājā, kas vienmēr ir atvērta un pieejama sabiedrības aktivitātēm.


fitnes


Fitnesa trenere un deju pasniedzēja Sintija Radi Vidi Pats un citiem interesentiem piedāvā kustību aktivitātes. It sevišķi noderīgi tas ir pandēmijas laikā. Bezmaksas nodarbības notiek Raiņa parkā. Aktivitātes finansē pašvaldība, dažādi projekti. Nodarbības notiek ārā dabā visos gadalaikos.


Untitled 729


A. Babina pastāstīja arī par Kopienas dārzu Liepājā. Viņa uzsvēra, ka tas tiek izmantots kā vieta, lai satiktos. Tā ir privāta teritorija pretī Juliannas pagalmam. Bet tas nav privāts pasākums. Iniciatīvu ir aizsākusi biedrība Radi Vidi Pats, sākumā piesaistot arī finanses. Iniciatīva – būt kopā un līdzdarboties, ne tikai kaut ko audzēt.

Runājot par mentālās veselības aktivitātēm – var iet pie speciālista, terapeita, bet var arī izpausties caur rakstīšanu, radošas rakstīšanas uzdevumiem, caur mākslu – dažādās tehnikās, kas notiek kopā ar pieredzējušu vadītāju. Pludmalē ar pēdu nospiedumiem tiek veidotas smilšu mandalas. Tāpat arī biedrība organizē kopīgas maltītes – ajūrvēdas, vegānisma, kaņepju (biezpiens, sviests, plācenīši utt.).


ediens


Mēs esam “nabadzīgi” savā vientulībā, bet ja mēs mācētu dalīties ar to, kas katram ir, tad redzētu, ka nemaz tik nabadzīgi neesam, Agata sacīja.

Ļoti spēcinoša ir došanās dabā. Liela daļa aktivitāšu var notikt dabā – iet kopā pastaigāties, kaut ko pētīt, piemēram, uz putnu novērošanas torni. Lielisks pastaigu draugs ir arī suns. Biedrībā Radi Vidi Pats notikuši vairāki kopīgi pasākumi: ar laivām, pārgājienā apkārt Liepājas ezeram gida pavadībā. Izglītojoši un izzinoši.


Untitled 732


Sabiedrība kļūst multikulturāla. Arī ārzemnieki izvēlas dzīvot ne tikai lielās pilsētās, bet lauku teritorijā – kopt lauku mājas. Tad mums lieti noder valodu apguve, ko varam mācīties arī no viņiem. 


Untitled 734

Saulainā laikā saviem studentiem A. Babina stundas pasniedz ārā


Prezentācijai sekoja labās prakses piemēri brīvā laika pavadīšanai, ar dalībnieku līdzdarbošanos grupās, kur tika apspriestas gan katra vēlmes, gan kādi ir šķēršļi – tās īstenot.

Pasākuma norisi Zoom nodrošināja F. Kovaļišins.

Projektu finansē vācu fonds “Action Mensch”

aktion mensch